Přírodní poměry

Území Libereckého kraje se vyznačuje různými ekosystémy, vysokou koncentrací chraněných  území a botanicky a zoologicky významných lokalit. V kraji se nachází Krkonošský národní park, 3 chráněné krajinné oblasti (Jizerské hory, Lužické hory, Český ráj).

CHKO Český ráj byla v roce 2005 vyhlášena pod záštitou Unesco  za evropský geopark Český ráj. Pro pestrý geologický vývoj se vytvořila v Českém ráji rozsáhlá skalní města,  ložiska rud železa, mědi a rtuti, naleziště drahých kamenů, uhlí, stavebního kamene, břidlice a písků. Oblast je vytvořena převážně kvádrovými pískovci, které zde byly uloženy v druhohorách na okrajích tehdejšího moře. Současná podoba skalních útvarů je výsledek činnosti nitra Země a erozní činnosti. K zajímavým prvkům skalních měst patří jeskyně, skalní brány a okna. Mezi nejznámější oblast patří Prachovské skály.

Těží se zde kvalitní sklářské  a slévárenské písky a drcené kamenivo, zasahují sem zásoby černého uhlí z podkrkonošské pánve.

Podnebí Libereckého kraje je ovlivněno horským povrchem, který zajišťuje srážky s maximem v severovýchodní části, tj. oblast Jizerských hor a Krkonoš. Nižší teploty v těchto oblastech významně ovlivňují i délku období výskytu sněhové pokrývky. Výsledkem jsou ideální podmínky pro rozvoj zimní turistiky a zimních sportů.

 v Jizerských horách se nachází vrchol Smrk, který měří 1124 m.n.m, v Lužických horách se nachází hora Sokol, která měří 592 m.n.m . 

Libereckým krajem protékají řeky Jizera, Kamenice a Ploučnice,  Lužická Nisa, která zde pramení, je tam také naše největší jezero, které se jmenuje Máchovo jezero. Jedná se o největší rybník v Čechách založený v roce 1366 Karlem IV.

V libereckém kraji se nachází řada přehrad, některé slouží jako zdroje energie nebo zásobárny pitné vody. Mezi významné patří vodní nádrže Bedřichov, Fojtka, Harcov, Josefův Důl, Mlýnice, Mšeno a Souš.

Na horních tocích potoků a řek je řada vodopádů např. Mumlavský, Jedlový důl.